Jak zabezpieczyć szkła przed zarysowaniem?

Okulary korekcyjne są świetnym dodatkiem ozdobnym, doskonale uzupełniającym wizerunek. Jednak nie jest to ich najważniejsza funkcja. Choć często zachwycają dopracowanym designem, głównym zadaniem okularów jest zapewnienie możliwości poprawnego widzenia. By móc przez długi czas cieszyć się wybranym przez siebie akcesorium, musisz odpowiednio zadbać o szkła i oprawki. W jaki sposób możesz zabezpieczyć je przed rysami?

okulary

Szkła do okularów ? jak o nie dbać?

Osoby na co dzień noszące okulary korzystają z nich podczas wielu aktywności, np. w pracy, w domu czy na spacerze. Przez dużą intensywność użytkowania narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia. Szczególnie w okresie wiosennym i letnim na okularach korekcyjnych osadza się kurz i pył, a także pojawia się nadmiar sebum w miejscu zauszników oraz nosków. Czynniki te nie tylko zmniejszają Twój komfort, ale również sprawiają, że konieczne jest częste czyszczenie całych szkieł i oprawek do okularów. Ich pielęgnacja wymaga wyboru sprawdzonych produktów i rozwiązań ułatwiających to niezwykle ważne zadanie.

Ściereczka z mikrofibry

Jedną z dostępnych opcji jest szmatka do czyszczenia zarówno klasycznych modeli, jak i przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych. Zapewne wielokrotnie chciałeś przetrzeć swoje szkła materiałem, który akurat znajdował się pod ręką. Pocieranie ich chusteczką higieniczną czy rękawem bluzki to częste zjawisko, jakie można zaobserwować wśród użytkowników okularów. Nic dziwnego, w końcu każdy chce pozbyć się plam szybko i skutecznie. Musisz jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju tworzywa negatywnie wpływają na jakość szkieł, powodując ich matowienie. Powłoka antyrefleksyjna jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz powstanie rys. Dlatego też czyszczenie szkieł przypadkowymi tkaninami nie jest dobrym pomysłem. Wybierz ściereczkę z mikrofibry, posiadającą miękkie włókna dedykowane konserwacji tego rodzaju powierzchni. Przechowuj ją w środku etui i trzymaj zawsze w swoim zasięgu. Ciekawą alternatywą są również jednorazowe mokre chusteczki nasączone odpowiednim preparatem, których dużą zaletą będzie wygoda i poręczne opakowanie.

Opłukiwanie wodą

Zanim przetrzesz szkła do okularów szmatką, najpierw opłucz je pod strumieniem wody. Co ważne, poczekaj aż same wyschną i nie przyspieszaj na siłę tego procesu. Pojawiający się na nich pył, niewidoczny na pierwszy rzut oka, poprzez dynamiczne tarcie może zarysować szybkę i tym samym ją uszkodzić. W czasie opłukiwania zwróć uwagę na to, żeby potraktować wodą obie strony szkieł.

Płyn do czyszczenia

Jeżeli sama woda nie wystarczy, sięgnij po specjalny płyn do czyszczenia okularów korekcyjnych, występujący najczęściej w postaci sprayu. Za jego pomocą w prosty sposób usuniesz zwłaszcza tłuste plamy i dodatkowo zabezpieczysz szkła przed zaparowaniem. Wystarczy zdmuchnąć osadzony na nich kurz, spryskać powierzchnię, a następnie przetrzeć ściereczką. Płyny do pielęgnacji okularów pokrywają szybkę antystatycznym filtrem, osłaniającym przed dalszym gromadzeniem się kurzu.

etui do okularow

Stylowe etui na modne okulary korekcyjne

Okulary luzem przenoszone w torebce czy plecaku bez wątpienia są narażone na liczne zarysowania i trwałe uszkodzenia. Kiedy ich nie nosisz, wkładaj je do pokrowca, najlepiej wykonanego z twardych i solidnych materiałów, których nie przygniecie ciężar innych przedmiotów. Dobrze, jeśli wnętrze etui będzie pokryte bezpieczną dla szkieł korekcyjnych mikrofibrą. Zwróć uwagę na to, żeby nie odwracać okularów szkłami w dół. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo potłuczenia i unikniesz konieczności zakupu nowej pary.

W ofercie sklepów internetowych znajdziesz piękne i oryginalne etui na damskie i męskie okulary korekcyjne. Pokrowce są nie tylko praktycznym dodatkiem, ale także ciekawym gadżetem, zwracającym uwagę. Sztywne modele świetnie nadadzą się do damskiej torebki, w której często panie noszą dużą liczbę przedmiotów o różnych kształtach. To, w jaki sposób będziesz dbać o swoje okulary korekcyjne, warunkuje długość ich użytkowania.

Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze pielęgnujesz szkła lub dopiero planujesz zakup, postaw na zaufane marki, oferujące wsparcie i doradztwo przy wyborze. Sklepy z okularami proponują szereg opcji, wpisujących się w Twoje gusta oraz potrzeby związane z funkcjonalnością.

Nie podejmuj decyzji w pośpiechu i poświęć czas na codzienną kosmetykę noszonych okularów. Przechowywanie szkieł w sprzyjających warunkach przedłuży ich żywotność i sprawi, że korzystanie z nich stanie się jeszcze przyjemniejsze. Tradycyjne okulary i przeciwsłoneczne korekcyjne możesz z powodzeniem nosić przez wiele sezonów, jednak wcześniej musisz zadbać o wygląd i kondycję oprawek oraz szkieł.