Czy okulary korekcyjne trzeba nosić cały czas?

Na co dzień o tym nie myślisz, bo wzrok działa jak należy, widzisz wyraźnie, rozróżniasz kolory i kształty. Ale kiedy oczy zaczynają szwankować, nadchodzą kłopoty. Odczuwasz dyskomfort widzenia? Nie zwlekaj z wizytą u okulisty ? okulary korekcyjne to podstawa dobrego zdrowia. Wystarczy pójść do okulisty na profesjonalne badanie, by uzyskać niezbędne parametry, a oprawki do okularów kupisz w salonie ? także online. Po zdobyciu szkieł potrzebujesz czasu na przyzwyczajenie się do nich. Wtedy właśnie może powstać pytanie ? nosić okulary korekcyjne cały czas czy tylko czasami?

Wada wzroku przychodzi po cichu

Na początku symptomy nie zwiastują niczego niedobrego. Czytasz w łóżku, a literki delikatnie się rozmazują. Wracasz wieczorem do domu, światła uliczne jakby zamglone. Oglądasz film w kinie i napisy są niewyraźne. Niestety, to samo nie zniknie. Duża część Polaków cierpi na jedno z trzech schorzeń: krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Dobra wiadomość jest taka, że można je leczyć i znów widzieć jasno i wyraźnie ? okulary korekcyjne  przychodzą tu z pomocą!

Mrużysz oczy? Tak nie poprawisz widoku

Do tej pory wszystko widziałeś wyraźnie, a teraz masz wrażenie, że obraz z pewnej odległości jest rozmazany? To nie złudzenie, tylko początki schorzenia. Najczęstsza wada wzroku, która dotyka Polaków ? krótkowzroczność ? występuje u większości osób, mających problemy z widzeniem. Pojawia się przy nieprawidłowej budowie oka, kiedy promienie słoneczne nie są skupiane na siatkówce, lecz przed nią. Częste mrużenie oczu, aby choć trochę poprawić ostrość widzenia, nic nie da. W takiej sytuacji okulary korekcyjne z soczewkami o ujemnej mocy, tzw. ?minusy?, będą niezwykle pomocne.

Drugie miejsce na liście najczęściej występujących wad wzroku zajmuje dalekowzroczność. Polega na tym, że promienie światła skupiane są za siatkówką. W zależności od siły schorzenia, możesz mieć problemy z zauważeniem przedmiotów położonych zarówno daleko, jak i blisko. Przy słabszej wadzie uda Ci się widzieć wyraźnie bez okularów korekcyjnych, ale wymaga to dużo wysiłku i skutkuje bólem głowy, zmęczeniem oczu lub zasypianiem podczas czytania. Nie warto ryzykować ? lepiej skorzystać z jednej z metod korekcji od razu i korzystać z życia bez uczucia dyskomfortu. Okulary o dodatniej mocy, tzw. ?plusy?, powinny pomóc.

Masz już okulary? Nosić czy nie nosić?

Wokół wad wzroku i okularów korekcyjnych narosło wiele legend. Niestety część z tych negatywnych żyje wiecznie. Najpopularniejszy mit głosi, że noszenie szkieł, owszem, pozwala widzieć lepiej, ale jednocześnie sukcesywnie pogarsza widzenie. Inny mówi, że każde kolejne okulary będą wymagały soczewek o coraz większej mocy. To nieprawda! Nieleczone oczy muszą wykonywać zdecydowanie większą pracę, szybciej są zmęczone, a tym samym schorzenie się pogłębia.

Jednak największym i jednym z najgroźniejszych kłamstw na temat okularów korekcyjnych jest opinia, że oczy muszą od nich odpoczywać. Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, nie powinieneś eksperymentować. Dobrze dopasowane okulary (zarówno szkła, jak i oprawki) nie powodują bólu głowy, pieczenia oczu czy nadmiernego męczenia się wzroku. Przecież dzięki nim widzisz lepiej i nie odczuwasz już żadnego dyskomfortu związanego z patrzeniem na przedmioty leżące blisko lub daleko od Ciebie. Ich noszenie jest przyjemnością, nie problemem.

Wyjątek potwierdza regułę

Jeśli Twoja wada wzroku wymaga noszenia okularów korekcyjnych przez cały czas, nie lekceważ zaleceń lekarza. Oczy, które muszą ciężej pracować, szybciej się męczą, co pogłębia schorzenie. Ale kiedy okulista stwierdzi, że wada nie jest duża, może wystarczyć Ci noszenie okularów do konkretnych czynności ? np. prowadzenia samochodu, czytania z tablicy w trakcie lekcji lub oglądania filmu w kinie. W tej sytuacji faktycznie nie musisz mieć ich non stop na nosie, ale nie zapomnij zakładać we wskazanych przez lekarza sytuacjach. To dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa.

Noszenie okularów korekcyjnych zapewnia nową jakość widzenia

Sposób leczenia numer 1. Kiedyś zakładane z ogromną niechęcią, chowane do kieszeni przed wyjściem z domu. W końcu jeszcze nie tak dawno temu ich wybór był znikomy. Dziś każdy znajdzie model dla siebie  ? modne okulary korekcyjne w pełni dopasowane do gustu i urody. Dzięki nim pożegnasz przykre dolegliwości wynikające z wady wzroku. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dzięki idealnie dobranym oprawkom, będziesz zadowolony ze swojego odświeżonego wyglądu. Przy odpowiednio dostosowanych okularach korekcyjnych nie powinieneś czuć potrzeby odpoczynku od nich. Podejdź do sprawy poważnie. Udaj się do specjalisty, aby dopasować je dokładnie do schorzenia i budowy twarzy. Piękne oprawki będą dopełnieniem Twojej codziennej stylizacji. A jeśli dalej masz dylemat ?nosić czy nie nosić?, odpowiedź jest prosta. Noś! I bądź dumny z tego, że dbasz o zdrowie.